Miasta partnerskie

Miasta partnerskie to forma partnerstwa między miastami w różnych krajach, która ma na celu wymianę kulturalną, gospodarczą i informacyjną. W Europie formę tę powszechnie określa się terminami: miasta bliźniacze, miasta przyjacielskie (miasta zaprzyjaźnione) lub miasta partnerskie. Celem partnerstwa miast jest współpraca ludzi, niezależnie od granic państwowych. Często początkiem partnerstwa miast są osobiste kontakty między ich mieszkańcami. Nawiązanie partnerstwa następuje przez podpisanie obustronnie odpowiedniego dokumentu o partnerstwie. Najważniejszym założeniem umów jest wymiana kulturalna, dzielenie się swoimi doświadczeniami, inicjowanie wspólnych inicjatyw kulturalnych, sportowych i społecznych, współpracę w dziedzinie oświaty, rozwój turystyki oraz wzajemne promowanie miast.

Zapraszamy Państwa do odwiedzenia stron internetowych miast partnerskich Kłodzka. Dzięki nim poznacie Państwo walory miasta, jego aktualną ofertę kulturalną i turystyczną.
RYCHNOV
Dnia 06.12.2008 r. odbyło się uroczyste podpisanie umowy partnerskiej pomiędzy Kłodzkiem a Rychnowem nad Kněžnou. Miasto Rychnov nad Kněžnou położone jest w północnych Czechach, w kraju kralovohradeckim, na Pogórzu Orlickim nad rzeką Kněžną. Stosunki partnerskie z miastem w Republice Czeskiej rozpoczęły się na początku b.r.. Współpraca miast w dziedzinie wymiany wartości kulturalnych i kulturowych następować będzie poprzez wzajemne organizowanie koncertów, wystaw artystycznych, wspólne organizowane imprez sportowych oraz bezpośrednią współpracę młodzieży. Miasta zobowiązały się pomagać i wspierać rozwój regionalnej turystyki, wszelkich działań przyczyniających się do rozwoju pogranicza polsko-czeskiego oraz zadeklarowały wzajemną pomoc przy ubieganiu się o fundusze unijne. Wspólne przedsięwzięcia dotyczą przede wszystkim promocji obu miast.

serwis internetowy miasta - www.rychnov-city.cz

BENSHEIM
Umowę o współpracy pomiędzy Bensheim i Kłodzkiem podpisano 17 czerwca 1991 roku. Bensheim położone jest w środkowej części Niemiec, w kraju zwią…zkowym Hesja. Region ten znany jest z uprawy wina. Bensheim an der Bergstrasse to miasto, w którym tradycja łączy się z nowoczesnością. Bensheim to miasto dla Ciebie. Stara część Bensheim otoczona jest soczysta zielenia, budowlami z murem pruskim oraz dziedzińcami szlacheckimi; wszystko to do dzisiaj przywołuje historyczny charakter miasta. Na wybrukowanym rynku, przy fontannie Św. Jerzego, miejscowe handlarki oferują codziennie świeże owoce i warzywa. Wiele ulicznych kawiarenek oraz rzeka Lauter, która przepływa przez wyłączone z ruchu drogowego centrum, zapraszają turystów do odpoczynku, a urocze mostki zachęcają do zrobienia zdjęcia lub chociażby do chwili refleksji w ciszy i spokoju. W przeciwieństwie do uroku z dawnych czasów nowoczesne Bensheim zachęca do zakupów w licznych sklepach, jest również miejscem atrakcji sportowych i spotkań towarzyskich w lokalach z wyśmienitą kuchnią. Nie bez powodu miasto uważane jest za jedno z atrakcyjniejszych w okolicy.

Wspaniały klimat
Wiosna przychodzi na Bergstrasse stosunkowo wcześnie i pozdrawia kwitnącymi drzewami migdałowymi, ozdobnymi wiśniami, forsycjami i magnoliami. Słońce świeci tutaj średnio przez 1600 godzin w roku stwarzając klimat prawie śródziemnomorski, co sprawia, że migdały, brzoskwinie, morele i słynne w okolicy wino świetnie rosną i prawidłowo dojrzewają.

Krajobraz
Charakterystyczną cechą regionu są winnice zajmujące znaczna część tutejszych pagórków. Krzewy winorośli nadają im kolor soczystej zieleni, a w połączeniu z sadami owocowymi, bujnymi łąkami i rozległymi polami tworzą obraz natury w pełnej harmonii.

Imprezy i święta
Końcem kwietnia zaczyna się Bergsträßer Weinfrühling – Wiosenne Święto Wina z targami wina Weintreff (podczas imprezy można spróbować ponad 100 rodzajów wina i szampana). Kolejna atrakcja jest Weinlagenwanderung (Spacer przez winnicę) organizowany 1 maja przez młodych plantatorów wina. Szczególna atrakcja w czerwcu jest Bürgerfest – duża impreza miejska z udziałem specjałów z miast partnerskich (Beaune, Riva del Garda, Mohacs, Amersham, Kłodzko). W czerwcu dzielnica Auerbach urządza Święto Rzemieslników – Bachgassenfest. Natomiast Bergsträßer Winzerfest zaczyna się w pierwszy weekend września i trwa 9 dni. Pozostałe weekendy roku Bensheim przyciąga gości na targi staroci, popisy muzykantów, kuglarzy oraz na występy licznych artystów.

Warto zobaczyć
W dzielnicy Bensheim Auerbach znajdują się 2 największe atrakcje w okolicy:

  • ruiny zamku Auerbach zniszczone w 1674 roku, z którego rozciąga się imponujący widok na Bergstrasse
  • budynki z pruskim murem
  • Książęcy Park Narodowy ze wspaniałymi okazami roślin

więcej na stronie www: www.bensheim.deNACHOD
W 1995 r podpisane zostało porozumienie pomiędzy Miastem Nachod a Miastem Kłodzkiem o współpracy międzynarodowej i stosunkach partnerskich. Pierwsze pisemne wzmianki o mieście Nachod pochodzą z 1254 roku . Małe miasteczko stopniowo zaczęło rozrastać się poza granice miejskiego grodu, osiągając doniosłe znaczenie, nabierając rozmachu do którego doszło pod koniec XIX wieku wraz z rozwojem przemysłu tekstylnego. Obecnie miasto jest naturalnym centrum historycznym, turystycznym, organizacyjnym i przemysłowym całej strefy od wejścia "Branky" aż po cały Broumowski Cypel. W mieście znajduje się cały szereg budowli historycznych - zamek renesansowy z ogrodem francuskim, kościół gotycki pod wezwaniem św. Wawrzyńca, znajdujący się na rynku Masaryka, Stary Ratusz barokowy, nowy Ratusz noworenesansowy, budowla Urzędu pocztowego.

Zabytki miasta:

  • Zamek gotycki
  • Regionalne Muzeum
  • Teatr Miejski i Hotel "U Beranka"
  • Nowy Ratusz
  • Galeria
  • Twierdza Dobroszow
  • Bunkier piechoty "Brezinka"

więcej na stronie www: www.mestonachod.cz

 


CARVIN
Carvin jest najstarszym miastem partnerskim Kłodzka. Współpraca rozpoczęła się przed rokiem 1980. 10 maja 1980 roku podpisano umowę o współpracy między Kłodzkiem a Carvin. W latach 1980 – 1989 władze obu miast rozwijały wzajemne kontakty między sobą, co owocowało m.in. obustronnymi odwiedzinami. Od 1989 roku, w czasie zmian ustrojowych, władze Carvin zgłaszały chęć kontynuacji stosunków partnerskich z Kłodzkiem. Na dalszej współpracy szczególnie zależało Francuzom polskiego pochodzenia, należącym do Stowarzyszenia „Sokół”, które kultywuje polskie tradycje od czasów międzywojennych. Współpraca pomiędzy miastami odbywa się na wielu różnych płaszczyznach.

więcej na stronie www: www.carvin.fr

 

FLERON
Współpraca Kłodzka z Fleron rozpoczęła się w 1995 roku. Jesienią tego roku, za pośrednictwem Konsula Polskiego e Brukseli, dotarło do Urzędu Miasta pismo grupy mieszkańców Fleron. Proponowali w nim nawiązanie współpracy z gminą, opisywali własny region, miasto, wskazywali na dużą grupę mieszkańców Fleron pochodzenia polskiego. Uroczyste podpisanie umowy o współpracy partnerskiej miało miejsce 22 maja 1997 roku podczas Dni Kłodzka.Partnerska współpraca między naszymi miastami odbywa się na wielu płaszczyznach. Mieszkańcy Fleron bardzo wspomogli Kłodzko po klęsce powodzi w 1997 roku. Organizowali zbiórki środków pieniężnych, angażowali się w odbudowę zniszczonych przez żywioł obiektów użyteczności publicznej. W latach 1998-1999 szczególnie intensywnie zaczęła rozwijać się współpraca placówek oświatowych.

więcej na stronie www: www.fleron.be

 

 

Galeria zdjęć

Kontakt z nami

57-300 Klodzko,
Pl. B.Chrobrego1
tel. +48 074 865 46 00
fax: +48 074 867 40 62
E-mail: sekretariat@um.klodzko.pl

BIP: www.um.bip.klodzko.pl/

NIP: 883-10-06-050
REGON: 000526050

Ciekawe strony

serwis internetowy Biuletynu Informacji Publicznej Rada Miejska w Kłodzku Komisje - skład osobowy e puap 240 rewita 240 PGN 240
Kamerki Online w Kłodzku festiwal wrazen Informacja Turystyczna w Kłodzku szlak podziemi rewita 240
sciezka twierdza Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku Twierdza Kłodzko - serwis internetowy Serwis Internetowy Muzeum Ziemi Kłodzkiej Kryta Pływalnia w Kodzku
Kłodzkie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kłodzku Kłodzkie Bractwo Rycerskie Agencja Mienia Wojskowego Wałbrzyska Strefa Ekonomiczna
Monitor Polski Dziennik Ustaw Wyszukiwarka połączeń kolejowych wyszukiwarka połączeń autobuswych Europa Direct Kłodzko

Drogi czytelniku, w związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe które pozostawiasz podczas korzystania ze strony klodzko.pl. Dokładne informacje na ten temat oraz na temat plików cookie i jak je usunąć znajdziesz w klauzuli informacyjnej.

  Klikając przycisk „zgadzam się” lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies. Wyrażenie zgody jest dobrowolne!