Dla Turysty

Kłodzko, położone w centrum Kotliny Kłodzkiej, w sąsiedztwie uzdrowisk i licznych terenów wycieczkowych, znane jest ze swych walorów kulturowych. Fascynująca, ponad 1000-letnia historia, liczne zabytki, trwające cały rok imprezy kulturalne, rekreacyjne i sportowe, jak również urokliwa atmosfera stanowią o niepowtarzalnym charakterze i uroku miasta nad Nysą Kłodzką.

Powstały w X w. gród, położony w miejscu dzisiejszej twierdzy, i założone poniżej podgrodzia z czasem przekształciły się w miasto, ważny na pograniczu ośrodek administracyjny i wojskowy. Już w średniowieczu zaczynają do Kłodzka przybywać osadnicy niemieccy zmieniając z czasem skład narodowościowy mieszkańców miasta. Przez całe wieki, należące do państwa czeskiego Kłodzko, dzięki przywilejom nadawanym kupcom i rzemieślnikom, rozwija się się bardzo prężnie. Okresy prosperity przerywane są wojnami, jak również klęskami żywiołowymi i epidemiami. Kłodzko mocno ucierpiało w trakcie wojen husyckich, wojny trzydziestoletniej i wojen śląskich. W XVIII w. oderwane od monarchii habsburskiej znalazło się w granicach Prus, a po II wojnie światowej w granicach Polski.

Kłodzko posiada znaczący zespół zabytkowych obiektów. W śródmieściu, powstałym według XIII i XIV-wiecznego założenia urbanistycznego, znajdują się budowle reprezentujące różne style architektoniczne. Można podziwiać kolorowe, pochodzące z różnych wieków kamieniczki, imponujący ratusz z II połowy XIX w., gotycki most z XIV w., będący unikatem na skalę krajową, który zdobi sześć barokowych figur, kościół pw. Wniebowzięcia NMP, najwspanialszy obiekt sakralny Kłodzka, budowany z przerwami od XIV do XVI w. i górującą nad miastem twierdzę z XVII i XVIII w., która zafascynuje nie tylko miłośników architektury militarnej. Na każdym kroku zobaczymy, najczęściej barokowe, pełnoplastyczne figury świętych, które w intencji dawnych mieszkańców miały strzec miasto przed  powodziami, pożarami i epidemiami.

Turyści powinni odwiedzić również Muzeum Ziemi Kłodzkiej, mieszczące się w byłym barokowym konwikcie jezuickim pochodzącym w XVII i XVIII w., gromadzące zabytki związane z regionem oraz rozciągającą się pod śródmieściem, prawie 600-metrową Podziemną Trasę Turystyczną, utworzoną w trakcie prac zabezpieczających dzielnicę staromiejską przed katastrofą budowlaną, która groziła miastu w l. 50. XX w. Trasa jest pozostałością po wydrążonych przed wiekami przez mieszkańców Kłodzka komorach i korytarzach, służących jako magazyny i schronienie w czasie wojen. W l. 2011-2012 przeszła gruntowną modernizację. Została wyremontowana i zaadaptowana pod względem multimedialnym. Dzięki nagłośnieniu turyści mogą usłyszeć informacje na temat obiektu, a także obejrzeć makiety i ekspozycje ukazujące życie kłodzczan przed wiekami.   

Kłodzko posiada wiele miejsc wypoczynku i rekreacji, które służąc na co dzień mieszkańcom, uatrakcyjniają również pobyt turystom. W ostatnich latach Kłodzko przeszło prawdziwą metamorfozę. Zrewitalizowano kanał Młynówki wraz z otaczającym go terenem. Plac pod mostem gotyckim został wybrukowany kamienną kostką, powstały ścieżki spacerowe, pojawiły się ławki, nowe latarnie i stojaki na rowery. Dużą atrakcją są pływające po kanale  dziesięcioosobowe gondole.

Metamorfoza nie ominęła, zniszczonej podczas powodzi w 1997 r., Wyspy Piasek. Wymieniono nawierzchnie znajdujących się tam ulic, pojawiły się nowe obszary zieleni, wytyczono ścieżki rowerowe, postawiono ławki oraz nowe oświetlenie co z pewnością zachęcać będzie  do odwiedzin tej pięknej części Kłodzka.

Nowy wygląd zyskał Park Strażacki – obszar pomiędzy ulicami Traugutta i Kościuszki, w obrębie którego odtworzono nawierzchnię, ustawiono ławki i latarnie oraz nasadzono tysiące sztuk  kwiatów i krzewów drzewnych, tworząc małe arboretum. Dodatkowo na terenie parku wybudowano mini pijalnię wód mineralnych i fontannę. Rozświetlona wieczorem jest prawdziwą ozdobą parku.

W  2011 r. otwarto w Kłodzku  krytą pływalnię - nowoczesny i największy tego typu obiekt w regionie, w którym znajdują się basen sportowy i rekreacyjny, brodzik dla matki z dzieckiem, 66-metrowa zjeżdżalnia, jacuzzi, salon odnowy biologicznej, sauna, a także sklep sportowy i sala zabaw dla dzieci.

Galeria zdjęć

Kontakt z nami

57-300 Klodzko,
Pl. B.Chrobrego1
tel. +48 074 865 46 00
fax: +48 074 867 40 62
E-mail: sekretariat@um.klodzko.pl

BIP: www.um.bip.klodzko.pl/

NIP: 883-10-06-050
REGON: 000526050

Ciekawe strony

serwis internetowy Biuletynu Informacji Publicznej Rada Miejska w Kłodzku Komisje - skład osobowy e puap 240 rewita 240 PGN 240
Kamerki Online w Kłodzku festiwal wrazen Informacja Turystyczna w Kłodzku szlak podziemi rewita 240
sciezka twierdza Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku Twierdza Kłodzko - serwis internetowy Serwis Internetowy Muzeum Ziemi Kłodzkiej Kryta Pływalnia w Kodzku
Kłodzkie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kłodzku Kłodzkie Bractwo Rycerskie Agencja Mienia Wojskowego Wałbrzyska Strefa Ekonomiczna
Monitor Polski Dziennik Ustaw Wyszukiwarka połączeń kolejowych wyszukiwarka połączeń autobuswych Europa Direct Kłodzko

Drogi czytelniku, w związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe które pozostawiasz podczas korzystania ze strony klodzko.pl. Dokładne informacje na ten temat oraz na temat plików cookie i jak je usunąć znajdziesz w klauzuli informacyjnej.

  Klikając przycisk „zgadzam się” lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies. Wyrażenie zgody jest dobrowolne!